Domov E Pre info E Technológie, čo život zachraňujú

Technológie, čo život zachraňujú

27. júla 2023

Zdieľať článok:

A tiež skvalitňujú…

Technológie sa stali súčasťou bežného života civilizácie, ale ovplyvňujú naše životy do takej miery, že by nás dokázali zachrániť, či udržať pri živote? Jednoznačne! Bohužiaľ, aj našťastie som toho živým príkladom. Už vyše dvoch rokov je môj život (krehký ako každý jeden) závislý na technológiách. Či už medicínskych, alebo tých IT. Ani tieto riadky by som teraz nepísala, nebyť výnimočných ľudí, ktorí tieto výnimočné technológie, prístroje vytvorili. Touto cestou sa im klaniam a ďakujem!

V tomto článku by som vám rada „urobila exkurziu“ do môjho súčasného života, v ktorom hrajú prím práve technológie, vďaka ktorým môžem žiť čo najkvalitnejšie aj v stave, keď neurodegeneratívne ochorenie (MND-ALS) pripúta k posteli. Základné info doplním najmä mojimi osobnými skúsenosťami. Praktický náhľad do reality, ktorá sa niekedy tak dokáže zvrtnúť, že je dobré mať prehľad aj o takýchto (životne dôležitých) pomôckach. Najmä z prvej ruky.

Od najdôležitejších po dôležité

  1. Domáca umelá pľúcna ventilácia
  2. PEG (perkutánna endoskopická gastrostómia)
  3. Elektrická odsávačka hlienov
  4. Očná navigácia k PC
  5. Kašľový asistent
  6. Antidekubitný matrac a polohovateľný rošt
  7. Počítač a softvéry
  8. Pulzný oxymeter a ostatné „drobnosti“

Domáca umelá pľúcna ventilácia

Dych

„Budhisti nevyužívali dych len na predĺženie života, ale aj na dosiahnutie vyšších úrovní vedomia. Dýchanie bolo pre všetky tieto národy a kultúry účinným liekom.“

James Nestor – autor knihy Dych

Kým nás život nepritlačí k múru, nezamýšľame sa nad takými prirodzenými činnosťami, ako je dýchanie. Je to prvá vec, ktorú urobíme, keď prídeme na tento svet a posledná, keď ho opúšťame. Približne dvadsaťpäťtisíc nádychov a výdychov denne je náš „štandard“. Máme šťastie, že túto základnú funkciu tela môže v dnešnej dobe nahradiť, alebo podporiť prístroj, keď na to sami nestačíme. Napokon, nejeden ľudský život zachránil aj počas pandémie koronavírusu…

Pľúcna ventilácia

Mnohí si ako prvé pomyslia pri pojme pľúcna ventilácia, alebo prístroj na dýchanie, že človek má automaticky kyslíkový prístroj na dopĺňanie nedostatočného kyslíka v krvi. Opak je však pravdou. Pri ochorení MND-ALS s týmto pacienti problém nemávajú. V tomto prípade tu ide o druhý najdôležitejší sval (po srdiečku), bránicu. Nachádza sa pod pľúcami a tvarom pripomína dáždnik. Pri výdychu sa zdvihne, čím sa zmenšia pľúca, a počas nádychu klesá, aby sa mohli rozšíriť. Tento pohyb sa denne opakuje asi päťdesiattisíckrát.

Keďže pri tomto ochorení ochabuje svalstvo v dôsledku poškodených motorických neurónov, aj bránica postupom času stále menej pracuje ako má, a tak sa človek nedokáže naplno nadychovať. Preto má drvivá väčšina pacientov s ALS včas urobenú tracheostómiu (zavedenú hadicu v krku a pripojenú na pľúcnu ventiláciu). Okrem mňa…

Vesmír to tak nejak zvláštne zariadil, že pred dvomi rokmi, keď mi v nemocnici v Nitre prvýkrát nasadili na tvár masku a pripojili k dýchaciemu zariadeniu (po dlhom čase som sa normálne nadýchla a vyspala doslova doružova), odporučili mi skúsiť fungovať s maskou tak dlho, ako to bude možné a tracheostómiu vykonať, až keď to bude nevyhnutné. A tak mám masku na dýchanie už dva roky a teraz je už neskoro na akýkoľvek taký vážny zákrok v mojom stave.

Zrejme to takto malo byť, a nejak sme sa s mojimi najbližšími súpútnikmi (rodičmi) s tým naučili fungovať. Avšak, práve kvôli maske je pre mňa takmer nemožné opustiť štyri steny mojej izby. Manipulácia v maske je totiž veľmi náročná, nedrží bez poriadneho opretia vzadu na hlave, a aby správne doliehala a fungovala, musí byť vždy presne fixovaná. Nemám totiž klasickú trojuholníkovú cez pol tváre (tá mi za pár hodín v nemocnici urobila na čele veľmi škaredú ranu), ale takú pod nos a cez ústa, konkrétne Philips Respironics DreamWear full face mask. Je oveľa komfortnejšia a praktickejšia, no na bežné fungovanie tiež nedostatočná. Snáď ju jedného krásneho dňa zložím a samostatne naplno vdýchnem všetky vône života…

Občas ma aktuálny fakt, že môj život závisí od prístroja, trochu desí, ale ak sa na to pozriem opačným pohľadom, vďakabohu za toto neuveriteľne múdre zariadenie, ktoré ešte aj vehementne signalizuje, ak pri dýchaní je niečo nesprávne. Vďaka nemu som stále tu a môžem písať tieto riadky!

Philips Respironics Trilogy 100

To je konkrétny typ mojej domácej pľúcnej ventilácie, ktorú našťastie poisťovňa zabezpečí do tzv. prenájmu, takže platiť sme za ňu nemuseli. Je navrhnutý pre domáce i nemocničné použitie, ako pre dospelých, tak aj pre detských pacientov a je k dispozícii 24/7. Je to šikovná prenosná „krabička“, ktorej batéria mimo elektrickej energie vydrží cca 4 hodiny. Čo je však najlepšie na tomto dôležitom prístroji, že ho počas mojej hospitalizácie nastavovali dovtedy, kým sme sa úplne „nezosúladili“. Čiže, kým sa prístroj neprispôsobil rytmu môjho prirodzeného dýchania, a kým som sa aj ja nenaučila s ním spolupracovať a dýchať plynule.

Sprvu je to veľmi ťažké a nezvyčajné, lapala som po dychu. Teraz lapem po dychu, žiaľ, bez neho, a moje nárazové maximum bez pomoci prístroja v súčasnosti je približne 5 minút. Potom už začínam mať všetky odtiene purpurovej, a zas a znova ďakujem za túto vymoženosť, a najmä za géniov, vďaka ktorým tieto zariadenia existujú a zachraňujú, predlžujú a skvalitňujú ľudské životy!

Iba drobná rada na záver

Ak môžete, dýchajte nosom. Vo dne, aj v noci! Urobíte pre svoje telo a zdravie extrémnu láskavosť, ale o tejto fascinujúcej téme dýchania sa ešte budem venovať bližšie v budúcnosti v inom článku.

PEG (perkutánna endoskopická gastrostómia)

Je to tenká sonda (hadička), ktorej jeden otvor ústi na koži brucha a druhý v žalúdku. Slúži na podávanie stravy pacientom, ktorí dlhodobo nemôžu prijímať potravu ústami, a tak zabezpečuje optimálny prísun živín.

Zdroj: Wikiskripta.eu

Pri MND je to nevyhnutnosť v určitom štádiu ochorenia, keď v dôsledku ťažkostí s prehĺtaním a úbytkom svalovej hmoty dochádza k podvýžive. Ja som zákrok absolvovala „o 5 minút 12“, keď som sa ocitla na pohotovosti. Mala som totiž príšerné bolesti, črevá boli skrátka tak, ako byť nemali, a keď mi našťastie s akútnym problémom pomohli, prišla na rad otázka zavedenia PEG. Samozrejme, že som to nechcela, bolo to však už nevyhnutné, a teraz som vďačná, že takáto možnosť, forma príjmu potravy vôbec existuje.

Zavedenie PEG je vykonané gastroskopickým zákrokom a sonda je vyvedená zo žalúdka cez brušnú stenu. Pacient tak má na bruchu hadičku, do ktorej sa špeciálnou striekačkou aplikuje sondová enterálna výživa, lieky a voda. Zákrok nebol príjemný, no aspoň celkom rýchly…

Aplikačný set na podávanie sondovej enterálnej výživy

Samotný PEG síce technológia nie je, no prislúcha k nemu aplikačný set, zariadenie, ktoré sa nastaví tak, aby pacientovi postupne dávkovalo špeciálnu sondovú výživu, v ktorej sú obsiahnuté všetky potrebné živiny – tuky, cukry, bielkoviny, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky.

Konkrétne ja mám Nutricia Flocare Infinity, veľmi praktické elektronické zariadenie, ktoré vydrží niekoľko hodín aj na batérii. Je to ako taká „infúzia“, ktorá steká priamo do žalúdka, nie do žily. Vďaka tomuto zariadeniu, ako aj samotnému PEG je postarané o častý hlad, ktorý pociťujem, avšak, ak by sme nepodávali aj domácu mixovanú stravu, pravdepodobne by mi klinická výživa nestačila. Ale o konkrétnej výžive cez PEG sa dočítate v ďalšom článku. Každopádne, aj vďaka tejto technológii som stále tu a môžem napredovať (priberať)! Hradí poisťovňa ako súčasť zákroku, taktiež príslušenstvo a výživu.

Elektrická odsávačka hlienov

Síce to neznie príliš atraktívne, ale pri nervovo svalových ochoreniach, ako je aj ALS, je obrovským nevyhnutným pomocníkom. Taktiež ho hradí poisťovňa na základe predpisu pneumológa.

Keďže v určitej fáze ochorenia nastávajú ťažkosti s rečou, prehĺtaním, jedením, pitím (áno, všade a všetko v tele ovládajú naše vzácne svaly), automaticky prichádza problém regulácie slín. Najprv som si myslela, že akosi sa viac tvoria, ale pravda je, že pacient ich iba prestáva vedieť usmerňovať, prehĺtať. Zo začiatku poslúži aj malá ručná manuálna odsávačka, ktorá sa hodí hlavne pri jedení a pití na predchádzanie zabehnutia, dusenia. Žiaľ, takéto desivé situácie sa stávajú čoraz bežnejšími, a teda čím skôr sú pomôcky a prístroje „po ruke“, tým ľahšou sa táto extrémne neľahká situácia stáva pre celú rodinu. Strach je menší, pretože vieme, po čom siahnuť a ako si pomôcť.

Odkedy mi však predpísali domácu pľúcnu ventiláciu, automaticky k nej prislúchala aj elektrická výkonná (čiže rýchla a efektívna) odsávačka hlienov. Je to taký vysávač ústnej dutiny, ktorý mi momentálne slúži pri každom zložení dýchacej masky pri vykonávaní rutinných procedúr, pri ktorých nemôžem mať na hlave masku. Bez tohto zariadenia v tomto stave by to nebolo možné.

Očná navigácia k PC

Tento malý technologický poklad mi umožňuje v tomto stave, ako ležiacemu pacientovi bez možnosti verbálnej komunikácie, bezdotykovo ovládať počítač očami. Vďaka nemu som mohla vytvoriť aj tento blog a písať tento článok…

Praktická prenosná (využila som aj v nemocnici) očná navigácia Tobii Dynavox PCEye 5 s magnetickým uchytením na monitore sa dá zakúpiť na specialnepomocky.sk na vlastné náklady alebo iným financovaním. Neviem si však predstaviť, ako inak by som v tejto situácii komunikovala s rodičmi, ktorí sa stali zároveň mojimi opatrovateľmi, ošetrovateľmi, asistentmi, doslova mojimi rukami a nohami. Za ten čas sme sa síce postupne naučili rozumieť si aj bez slov, no bez tejto technológie by sme boli stratení.

Zdroj: specialnepomocky.sk

Nielenže umožňuje komunikovať s okolím, ale vďaka nemu získavam čiastočnú nezávislosť. PCEye ovláda prostredie Windows, vrátane malých a veľkých obrazoviek počítača. Napríklad si môžem online kúpiť všetko, čo potrebujem. Môžem ostať v kontakte s priateľmi a blízkymi, sledovať TV, čítať e-knihy, počúvať hudbu a v neposlednom rade môžem tvoriť grafický dizajn, písať články a iné, kreativitou nabité činnosti, ktoré mi odpútavajú pozornosť od zúfalstva a bezmocnosti. Túto moju TVORbu očami si môžete pozrieť aj TU. Tomu hovorím vynález! Pôsobí aj na mentálne zdravie človeka. Teda, aspoň na moje rozhodne.

Konkrétne ja mám nastavené iba písanie očami, ale existuje aj forma, ktorá napísaný text prečíta, a tak okolie nemusí čítať z monitora. Na stránke specialnepomocky.sk je mnoho ďalších „vychytávok“ pre rôzne diagnózy, ktoré dokážu minimálne skvalitniť a uľahčiť život, keď nie je zrovna ľahký. Dokonca v spolupráci s Organizáciou muskulárnych dystrofkov v SR vedia očnú navigáciu aj zapožičať na vyskúšanie! Stačí ich kontaktovať, sú veľmi ochotní a nápomocní.

Kašľový asistent

Tento prístroj je veľmi dôležitý v určitej fáze ochorenia, kedy ešte pacient vie piť a jesť s obmedzeniami (teda nie je jedno čo a ako konzumuje), pretože môže jedlo zabehnúť, alebo sa dostať do dýchacích ciest a zakašľať (alebo vykašľať to) sa v tom stave už stáva nadprirodzenou schopnosťou.

Pneumológ už v tomto štádiu predpíše tzv. kašľového asistenta, zariadenie, ktoré pomáha aj akútne v núdzi, keď sa človek dusí a nevie sa vykašľať, ale taktiež sa s ním dá trénovať kašľanie. To znie síce zvláštne, ale je to ako s akýmkoľvek tréningom, čím viac trénujeme nejakú časť tela, tým je silnejšie, vytrvalejšie. A týmto sa trénuje kapacita pľúc, aby sa dalo čo najsilnejšie zakašľať. V akútnom prípade sa dá použiť ako taký vysávač.

Zdroj: usa.philips.com

Philips CoughAssist T70 je zariadenie určené na neinvazívne čistenie sekrétov z pľúc simuláciou prirodzeného kašľa. Je prenosný a batéria bez elektrickej energie vydrží cca 4 hodiny. Je to obrovský pomocník, avšak, odkedy som na domácej umelej pľúcnej ventilácii, nemôžem ho použiť, keďže mám na tvári masku. Pravdepodobne s tracheostómiou je to inak, ale to posúdiť neviem. Každopádne, čím skôr je možné mať tento prístroj k dispozícii, tým lepšie a bezpečnejšie!

Antidekubitný matrac a polohovateľný rošt

Keď sa nemôžete hýbať, tieto zariadenia sa hýbu za vás, resp. hýbu vami. Aspoň čiastočne. Zaručia pohodlie a najmä bezbolestné ležanie 24/7.

Antidekubitných matracov je na trhu množstvo. Je to matrac proti dekubitom, čiže preležaninám. Vedia sa vytvoriť veľmi rýchlo, ak pacient nie je dostatočne polohovaný a najmä, ak leží na nevhodnom povrchu, ktorý mu spôsobuje ťažkosti. Našťastie, nemocnice sú takýmito matracmi vybavené, a tak pri hospitalizáciách som mohla mať v tomto smere komfort.

Nejde však o klasické penové matrace, na ktoré sme zvyknutí. Zo začiatku som taký mala, penový antidekubitný, ale postupom vývoja tohto ochorenia (MND-ALS) sa stal nedostatočným, a tak sme museli siahnuť po nafukovacom s kompresorom. Ten sa iba položí na klasický matrac a kompresor zaisťuje striedanie tlakov v jednotlivých častiach (komorách) každých cca 5 minút. Takto sa mení tlak na rôzne časti tela, striedavo ich odľahčuje, zlepšuje krvný obeh, čiže sa tak ľahko (alebo vôbec) nevytvoria preležaniny.

Zdroj: unizdrav.sk

Môj matrac sme zakúpili na unizdrav.sk, kde je naozaj široký výber zdravotníckych pomôcok. Na tomto matraci sa dá tlak vzduchu nastaviť podľa váhy človeka, a tak je zaistené, aby netlačil, alebo aby nebol príliš mäkký. Keďže mám dvojposteľ, taktiež sme na vlastné náklady zabezpečili elektrický polohovateľný rošt s bezdrôtovým diaľkovým ovládaním. Dá sa polohovať vrchnú časť pri hlave, rovnako aj dole pri nohách. Tak je možné zabezpečiť polohu v sede, alebo minimálne v polosede, čo je dôležité najmä pri podávaní výživy cez PEG. Pokiaľ však viem, je možné požiadať zdravotnú poisťovňu o preplatenie polohovateľnej postele (na kolieskach) na základe predpisu od lekára.

Bez týchto dvoch vymožeností si tiež neviem predstaviť svoju súčasnú situáciu. Jedno ovplyvňuje druhé, a tak vzniká pomaly spleť káblov, vďaka ktorým to je celé ľahšie, komfortnejšie, ale najmä možné prežiť, zniesť a vytrvať.

Počítač a softvéry

Počítače máme dnes všade. Na stoloch v práci, notebooky na kolenách, vo vačku vo forme smartfónov, dokonca aj na zápästí a ráta nám počet krokov za deň. Pred takými sto rokmi by to bol celkom dobrý námet na celovečerné sci-fi. Dnes, vďakabohu, to je realita, ktorá nám robí zo života komfortnejšie dobrodružstvo. A pre človeka pripútaného na lôžko dvojnásobne, ak nie trojnásobne!

Bez počítača by som v mojom aktuálnom zdravotnom stave nemohla komunikovať, pozerať filmy, počúvať hudbu, nakupovať, čítať, písať, mať prehľad o svete, tvoriť…Je to doslova virtuálny svet, ktorý ma spája s tým skutočným. Možno je to trochu neprirodzené, to uznávam. Predsa by som radšej cítila zem pod nohami, zatvárala oči kvôli šteklivým slnečným lúčom alebo cestovala po svete namiesto sledovania dokumentov o cestovaní a prírode. Avšak, keď sa na to pozerám iným pohľadom, tak je to neuveriteľná výhoda, že vďaka týmto technológiám sa ochorenia ako ALS môžu stať znesiteľnejšími.

Môj každodenný výhľad spočíva v externom monitore pripojenom k notebooku. Obe sa nachádzajú na špeciálnom, po domácky vyrobenom presúvateľnom stojane. Na specialnepomocky.sk, alebo aj na unizdrav.sk sa dajú zakúpiť aj stolíky, tiež na kolieskach, ktoré akurát poslúžia na tieto účely. Dokonca sa dá kúpiť aj špeciálny držiak na tablet, ktorý sa dá pripevniť aj na vozík. v nemocnici mi poslúžil na notebook aj „obyčajný“ podnos do postele. Našťastie, možnosti sú.

Softvéry, ktoré nám uľahčujú a skvalitňujú život sú už samozrejmosťou. Napríklad taký Whatsapp, cez ktorý som v kontakte s blízkymi, či sociálne siete. Softvér na prepojenie telefónu s počítačom je úplne kľúčový pre mňa, vďaka nemu môžem písať sms a celkovo ovládať svoj mobil priamo v počítači. Spotify na počúvanie hudby a podcastov, na grafickú tvorbu používam Canvu a Adobe Express, ďalej streamovacie služby ako Netflix, či samotný internet ako raj informácií a možností. Niektoré sú zdarma, iné nie, dôležité je však najmä to, aby sme sa cítili aspoň o kúsok lepšie v zdanlivo beznádejnej situácii. Napokon, mentálne zdravie je rovnako dôležité (ak nie kľúčové) ako to fyzické. Dokonca sa navzájom ovplyvňujú. Preto som vďačná, že keď už je cesta tŕnistá, sú na nej aspoň záchytné body, s ktorými sa to dá zvládnuť.

Pulzný oxymeter a ostatné „drobnosti“

K domácej umelej pľúcnej ventilácii prislúcha nielen elektrická odsávačka hlienov, ale taktiež aj pulzný oxymeter, zariadenie na sledovanie, resp. meranie srdcovej frekvencie, čiže pulzu, a tiež na meranie kyslíkovej saturácie, čiže nasýtenosti krvi kyslíkom. Tento prístroj je dôležitý hlavne pre pacientov s dýchacími ťažkosťami. Pri MND, aspoň u mňa osobne, poslúži ako preventívna kontrola, ale najmä v akútnych, vypätých chvíľach, kedy telo naznačuje, že prebieha doslova boj o život.

Takéto chvíle som, žiaľ, zažívala koncom roka 2022, kedy moja saturácia lámala (negatívne) rekordy, ale radšej sa tými hodnotami chváliť nebudem. Bolo to v dôsledku ochorenia a neschopnosti vykašľať sa a tiež v dôsledku skenar terapie. Tá mi však zároveň aj pomohla. Viac sa o tejto terapii môžete dočítať TU.

Ideálne hodnoty saturácie sú v rozmedzí 92-100%. Tento prístroj je akousi varovnou kontrolkou a pre bežné použitie do domácností poslúžia aj veľmi praktické, malé bezdrôtové oxymetre na batériu, používajú ich aj v nemocniciac. Iba sa dajú na prst ako štipec a už aj vidíte na malom displeji dve dôležité hodnoty vášho zdravotného stavu.

No a čo ostatné technológie, ktoré nám denne uľahčujú chod tohto moderného rýchleho života? Sú takí nenápadní a už sme na ne takí zvyknutí, že si ani neuvedomujeme, že nás obklopujú na každom kroku. Ak ste sa dočítali až sem, zrejme sa chytáte za hlavu s otázkou, čo ešte ďalšie taký ležiaci pacient môže potrebovať k fungovaniu?!

Tak napríklad teraz v lete to bola pre mňa nedoceniteľná klimatizácia aj ventilátor. Smartfón síce na telefonovanie teraz nevyužijem, ale s prepojením na počítač mi slúži na posielanie sms, hlavne pri ohlásení rodičov, keď niečo potrebujem. Celoročne využívam priaznivé účinky elektrického aromadifuzéra, a napríklad v kuchyni sa nezaobídeme bez našich každodenných pomocnikov pre podávanie tekutej domácej stravy cez PEG, a to bez výkonného mixéra na raňajkové smoothies a bez Miomatu na krémové polievky, raw polievky, či rastlinné mlieka. Ušetria kopec času a energie, ktorej blízki, starajúci sa o človeka s neurodegeneratívnym ochorením, bezvýhradne potrebujú. A na záver spomeniem ešte malý prístroj, skenar, s ktorým som sa zoznámila pred rokom. Síce je malý, ale účinkami obrovský. A to nielen pri tejto diagnóze, osvedčil sa už v mnohých prípadoch a smeroch.

A už len na záver…

Som vďačná za všetky spomenuté vynálezy v tomto článku. Nielenže ma udržiavajú pri živote, ale aj pomáhajú ľahšie zvládať situáciu, na ktorú sa nedá pripraviť ani zvyknúť, ale zmenou uhla pohľadu sa dá byť aspoň vďačný. Za čokoľvek. Niečo sa vždy nájde. Ak už nič iné, tak práve za technológie dnešnej „doby elektronickej“. Často nadávame, ako nám bez nich bolo dobre. Možno. Ale v prípade, keď nám ide o holý život a vedia nás zachrániť, ich odmietať určite nebudeme!

S vďakou vpred!

Zdroje

  1. James Nestor – Dych
  2. https://www.philips.com.au/healthcare/product/HC1054260/trilogy-100-ventilator
  3. https://nutricia.sk/clanek-vase-situace/sonda-peg/
  4. https://sspev.sk/starostlivost-o-peg/
  5. https://www.specialnepomocky.sk/tobii-eye-gaze-zariadenia/tobii-pceye/
  6. https://www.usa.philips.com/healthcare/product/HC0066000/coughassist-t70-mechanical-insufflator-exsufflator
  7. https://unizdrav.sk/tovar/3242/antidekubitny-matrac-s-kompresorom-komfort

Kategórie

Archív článkov

máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Možno ťa zaujme aj…

Online nakupovanie zdravých potravín

Online nakupovanie zdravých potravín

+Recept na kari polievku... V predošlom článku som písala o tom, aká dôležitá je pestrá výživa aj cez PEG (perkutánna endoskopická gastrostómia), čiže pre ľudí, ktorí nemôžu (úplne alebo čiastočne) prijímať stravu prirodzeným spôsobom cez ústa zo zdravotných dôvodov....

Skenar terapia

Skenar terapia

Pred 7 rokmi sa mi do života nenápadne vkradlo progresívne ochorenie MND (ALS). A keďže klasická medicína nemá v tejto oblasti odpovede, človek logicky siaha po alternatívnych spôsoboch liečby. A jednou takou (pre mňa kľúčovou) je aj skenar terapia. Posledné cca 2...

A ako alternatíva

A ako alternatíva

Akupunktúra, ajurvéda, aromaterapia a rôzne iné možnosti nielen na A…Alebo ako sa človek odkázaný na alternatívne spôsoby liečenia aj slamky chytá, ak klasická medicína „povie nie“. A možno aj dobre tak, inak by som sa aj ja sama spoliehala na zázračnú pilulku, ktorá...

0 0 Hlasy
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
6 Komentárov
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaní
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Открыть счет на binance
Hosť
Открыть счет на binance
10. mája 2024 3:18

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Registracija
Hosť
Registracija
29. apríla 2024 8:24

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Iscriviti a binance
Hosť
Iscriviti a binance
21. apríla 2024 23:46

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

inscreva-se na binance
Hosť
inscreva-se na binance
2. apríla 2024 16:40

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

binance registrieren
Hosť
binance registrieren
30. marca 2024 5:08

Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

create a binance account
Hosť
create a binance account
27. marca 2024 6:18

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.