Alexandra Hrubá

PS: Uvedená fotka je z roku 2018. To bol už môj druhý rok s nemocou, no ešte stále som bola relatívne samostatná. V deň, kedy vznikla táto fotka, mi odstrihli cca 30 cm z vlasov, ktoré som následne darovala. Ja som sa už o ne nedokázala v tom čase postarať. Aj preto som symbolicky zvolila práve túto fotku. Avšak, moju aktuálnu fotku uvediem v článku Všetky moje JA už čoskoro. Ďakujem za pochopenie.

O mne

a mojej ceste…

Vítam Ťa na mojej web stránke, ktorú aktuálne tvorím výlučne očami, a to z jediného dôvodu. Zdravotného. Svoje končatiny totiž neovládam, ako ani väčšinu svalov. Zatiaľ…

V roku 2017, v mojich 26 rokoch, si pre mňa život prichystal prekvapenie. Nemoc, ktorá postupne získala moc nad mojim telom je progresívne ochorenie motorického neurónu (MND), konkrétnejšie amyotrofická laterálna skleróza (ALS). Je to názov diagnózy, procesu, pri ktorom sa z nejakého dôvodu poškodzujú neuróny, ktoré sú zodpovedné za to, že sa hýbeme. Začalo to veľmi nenápadne, a tak sa za pár rokov stal zo zdravého človeka ležiaci pacient. Na moje veľké šťastie mám starostlivých milujúcich rodičov a ľudí vo svojom živote, ktorí mi stále neúnavne pomáhajú ako vedia. Aj vďaka tomu mám možnosť aj v tejto situácii robiť, čo ma baví a čo mi dáva zmysel, a to je písanie a tvorba grafického dizajnu. Preto som sa rozhodla pozbierať všetku energiu a vytvoriť tento webový priestor. Pre Teba i pre seba…

Zručné ruky nahradil zázračný zrak, ktorý je momentálne mojim vyjadrovacím prostriedkom, pretože doslova som sa musela naučiť komunikovať a ovládať PC očami. Odjakživa som bola tvorivý tvor, a tak vznikol aj názov tohto webu TVORivý pohľad. S kreativitou som neskončila ani v tomto stave, a vždy, keď je to čo i len trochu možné, tvorím. Som vďačná za všetky technológie, ktoré mi aj takto umožňujú sa realizovať. Ak by Ťa zaujímala moja TVORba, prípadne máš záujem o spoluprácu, preklikni sa SEM.

Každé ochorenie (alebo iná rana života) mení naše doterajšie každodenné starosti na vzácne banality. Mení naše nastavenie mysle a hodnoty. Mení aj náš uhol pohľadu. Nie je to ale na škodu. Možno AJ preto sa to deje.

Doteraz je liečba ALS neznáma. Vie a hovorí sa o nej málo, i keď pomerne veľa ľudí nečakane postihne, a to aj v mladom produktívnom veku. Dúfam, že sa to zmení a pacientom ALS (nielen) na Slovensku sa dostane čoraz viac pozornosti, pomoci a podpory, pretože to počas náročného životného obdobia najviac potrebujú aj ich najbližší. Kvalitu života človeka je možné zlepšovať v akejkoľvek situácii rôznymi spôsobmi, je však dôležitá informovanosť, empatia a ochota.

Mojim zámerom však nie je rýpať sa v tomto ochorení. Práve naopak. Pozornosť chcem smerovať na zdravie! A to rôznymi spôsobmi, či už vnútorne cez výživu duše, alebo zvonka cez výživu a podporu nášho tela. Verím, že tento blog môže byť prínosom nielen pre tých, ktorých život tiež vyviedol z miery s nejakou diagnózou. Nájdeš tu informácie, ale snáď aj motiváciu a povzbudenie, inšpiráciu, nápady, podporu…

Moje meno je Alexandra Hrubá, vyštudovala som management na Univerzite Komenského v Bratislave a pracovala som v oblasti online marketingu a predtým aj v oblasti zdravej výživy. Tieto skúsenosti, ako aj svoju kreatívnu myseľ a odhodlanie by som rada pretavila aj do tvorby tohto blogu. Aj v tejto situácii a v tomto stave. A samozrejme, s každým mojím pokrokom a napredovaním sa s Tebou s radosťou podelím.

Verím, že tieto riadky nečítaš náhodou a že tu nájdeš to, čo v danej chvíli potrebuješ. Prajem nám teda vytrvalosť, silu a nezlomnú vieru v akejkoľvek situácii.

“Každý pacient v sebe ukrýva aj svojho doktora.”

 

– NORMAN COUSINS

Kreativita lieči

Alebo prečo som na ceste za zdravím s pohľadom tvorivým…

Tvorivý pohľad nie je len názov tejto webovej stránky, ale aj spôsob, ako sa snažím zvládať ochorenie, ktoré je momentálne súčasťou môjho života. Doslova pohľadom (očami) však taktiež tvorím grafické produkty, básne, články, ako aj samotný tento web. Prezri si ukážky z mojej TVORby, alebo ma môžeš rovno kontaktovať, ak máš záujem o spoluprácu, a tak ma podporiť v liečebnom procese, čiže v mojej ceste za zdravím. Ďakujem.