Domov E Pre info E Skenar terapia

Skenar terapia

18. júna 2023

Zdieľať článok:

Pred 7 rokmi sa mi do života nenápadne vkradlo progresívne ochorenie MND (ALS). A keďže klasická medicína nemá v tejto oblasti odpovede, človek logicky siaha po alternatívnych spôsoboch liečby. A jednou takou (pre mňa kľúčovou) je aj skenar terapia. Posledné cca 2 roky som na lôžku, držia ma pri živote vzácne prístroje a samozrejme moji oddaní rodičia. Posledný rok však moju nádej a vieru v uzdravenie podporila práve skenar terapia, ktorá sa mi „náhodou“ priplietla do cesty, a za ktorú som nesmierne vďačná. Za ten rok sa diali zmeny v mojom tele aj v mysli, a práve to je dôležité pri chronických ochoreniach. Meniť stereotypy, skúšať a vytrvať, aj keď to je občas extrémne náročné.

Rada by som vás teda trošku bližšie zoznámila s touto liečebnou terapiou, vďaka ktorej som uverila, že môžem napredovať v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii.

Čo sa dozviete v článku:

Čo je SKENAR

Z anglického SCENAR:

S – self – vlastný – impulz v prístroji je podobný impulzom nervových vlákien, cez ktoré nervový systém komunikuje so všetkými orgánmi v tele a udržuje homeostázu chemických reakcii. Impulz spúšťa samoliečenie.

K – controled – kontrolujúci – komunikatívna forma elektroterapie, pri ktorej nevzniká návykovosť na impulz, pretože sa impulz neustále dynamicky mení podľa odpovede organizmu.

E – energo – elektro – elektrický impulz neprechádza telom, pretože katóda a anóda sú pri sebe na jednej ploche. Spúšťačom reakcií v tele je elektromagnetická vlna.

N – neuro – sieť nervových vlákien, ktoré zabezpečujú správnu komunikáciu medzi mozgom ako riadiacim centrom a orgánmi ako výkonnými centrami.

A – adaptive – adaptačný – skenarovským impulzom neliečime konkrétnu chorobu, impulzom obnovujeme narušenú komunikáciu medzi mozgom a orgánmi. Nastáva úprava v metabolických, imunitných, hormonálnych, neurovegetatívnych a psychoemocionálnych reakciách.

R – regulátor – impulz nestimuluje adaptáciu k výkonu, spúšťa telu vlastné reakcie niekde zrýchlené, niekde spomalené. Organizmus sa dostane do prirodzenej chemickej rovnováhy, psychemocionálnej pohody a k prirodzenému fyzickému výkonu.

Čo je skenar terapia

Skenar terapia je druh novodobej elektroliečby. Je to hĺbková cielená a komplexná terapia. Pôsobí v hĺbke bunky, ktorá sa cieleným tréningom dokáže nabudiť k tomu, aby sa poskladala nanovo – mení zautomatizované vzorce správania, resp. fungovania, stereotypy a zlozvyky. Ako každá elektroliečba, má tiež lokálny krátkodobý a protibolestivý účinok, napríklad pri bolestiach chrbtice, kostí, kĺbov, svalov, šliach. Je to “liek” na priamu reguláciu sympatikovo-parasympatikového systému, od ktorého funkcie závisí náš pocit ako sa máme pri nejakej chorobe a ako sa budeme samouzdravovať.

Zdroj: skenarklinika.sk

Ako a komu môže pomôcť

 • Možno ju používať preventívne
 • Možno ňou značne skrátiť dobu uzdravovania
 • Pôsobí na lokálne poranenia a bolesti (bolesti hlavy, ale napríklad aj na popáleniny, herpes, zápaly, tráviace ťažkosti, atď.)
 • Možno ju používať v súčinnosti a spolupráci s klasickou medicínou aj liekmi
 • Znižuje vedľajšie následky liekov (napr. pri liečbe rakoviny a chemoterapii)
 • Možno ju použiť pri chronických a autoimunitných ochoreniach, atď.

Aplikácia a spôsob liečby

Skenar je prístroj, ktorý nastaví telu ozdravovací proces, kedy sa telo začne liečiť samo. Pracuje len na povrchu pokožky, prikladaním prístroja. Elektrický impulz nášmu telu vlastný prechádza pokožkou a komunikuje s mozgom, následne z mozgu vysiela korekčné impulzy späť do prístroja.

Zdroj: skenarkosice.sk

Skenar sa prikladá na kožu a tá sa jemne masíruje podľa siedmych základných princípov skenar terapie – dynamické liečenie. Druhým spôsobom je číselné liečenie – je to meranie reakcie organizmu na priložený skenar impulz. Táto hodnota sa potom použije na vytvorenie individuálneho algoritmu práce pre organizmus.

Zdroj: https://www.skenarklinika.sk/skenar-terapia

Podľa subjektívnych reakcií tela terapeut vyberie vhodné nastavenie prístroja (skenaru) a spôsob liečby – aplikácie, a to buď masírovaním alebo meraním.

Pôsobenie prístroja vedie k úprave lokálnych aj celkových chemických reakcií buniek s následným upravením ich funkcie, t.j. vedie k procesu uzdravovania organizmu.

Profesionálni terapeuti pracujú s „profiskenarom“ a jeho kompletným príslušenstvom, avšak existuje aj možnosť „domáceho skenaru“, ktorý je skvelým a veľmi užitočným pomocníkom namiesto domácej lekárničky. Keďže môj zdravotný stav si vyžaduje dlhodobú liečbu, pre prípady, kedy je nutná akútna pomoc, sme si zakúpili domáci skenar prístroj. Dá sa zo skenar kliniky aj zapožičať, ak majú voľný a potrebujete ho len dočasne. Tento prístroj nám v núdzi vždy pomohol, ako aj inštrukcie pani doktorky Sabovej, z už spomenutej skenar kliniky.

Domáci skenar
Zdroj: skenarakademia.sk

Prístroj Ritmscenar Professional aj Ritmscenar Home je certifikovaný a oficiálne zaregistrovaný na ŠÚKL SR.

História skenar terapie

Skenar terapia patrí medzi reflexné metodiky a bola vyvinutá v 80. rokoch minulého storočia v ruskom meste Taganrog pod vedením prof. neurológie Alexandra Revenka a ďalších lekárov a fyzikov za účelom liečenia kozmonautov vo vesmíre. Prof. Revenko vytvoril nový mimoriadny systém skenar medicíny, ktorý umožňuje lekárom a študentom vidieť nový pohľad na chorobu, zdravie a uzdravovanie.

prof. Alexander Revenko
Zdroj: skenarakademia.sk

V 21. storočí sa táto metóda liečenia rozšírila do krajín EÚ, Ameriky, Austrálie a Afriky. Na Slovensku sa praktizuje od roku 2002.

Výhody a nevýhody

Subjektívne hodnotiac by som vyzdvihla kopu výhod, ktoré tento druh terapie má, ale aby som bola aj objektívna, spomeniem aj zopár nevýhod, ktoré sa aj tak oproti pozitívam tejto liečby stratia. A v konečnom dôsledku sú to taktiež určitým spôsobom vlastne výhody. Nižšie odôvodním.

Výhody

 • Je to hĺbková cielená prirodzená a komplexná terapia
 • Ľudský a empatický prístup teamu odborníkov zo skenar kliniky
 • Profesionalita terapeutov a ochota prísť za vami domov, keď to vaša situácia nedovoľuje
 • Pri akútnych stavoch so správnou aplikáciou skenaru takmer okamžitá úľava
 • Spoľahlivosť teamu zo skenar kliniky a možnosť podpory a pomoci aj telefonicky alebo online
 • Zapožičanie alebo kúpa domáceho skenaru ako domácej lekárničky
 • Liečba chronických ako aj akútnych zdravotných problémov
 • Pomoc tam, kde si klasická medicína nevie rady
 • Môžno kombinovať s klasickou a inou formou liečby
 • Na skenar klinike odporučia alebo aj aplikujú ďalšie formy podpornej liečby ku skenar terapii (napríklad homeopatiu)
 • Nepozerá sa iba na fyzickú stránku „problému“, ale rieši sa osoba ako celok, vrátane jeho psychického a emocionálneho stavu a životných podmienok, atď.
 • Diagnostika je komplexná bezbolestná a s ochotou vysvetlená na základe hodnôt a grafov
 • Samotný prístroj nelieči, ale uvádza do prirodzenej rovnováhy to, čo je v tele „rozladené“
 • Spúšťa samouzdravovací proces
 • Kúpa domáceho skenaru je najlepšia investícia do zdravia pre celú rodinu

Nevýhody

 • Finančne trochu náročnejšia terapia, no v konečnom dôsledku ako terapie, tak aj domáci skenar, sú tie najlepšie investície do zdravia, ktoré sa nám mnohonásobne vrátia a vyplatia.
 • Síce žiadne vedľajšie účinky nemá, avšak „vyťahuje na povrch“ to, čo je nesprávne, určitým spôsobom dochádza k detoxikácii tela, čo sa môže prejaviť v rôznych nepríjemných podobách (napríklad ekzémom, svrbením, bolesťou, hnačkou, odhlieňovaním, a pod.). U každého je to iné. Avšak tieto prejavy a reakcie tela sú znakom uzdravovacieho procesu organizmu, a tak sa z nich vlastne môžeme tešiť. A ak máme po ruke vlastný skenar, vie nám pomôcť a uľaviť aj pri takýchto silných reakciách organizmu.
 • Keďže ide o formu elektroliečby, pri kontakte s kožou cítiť jemné elektrické impulzy, ktoré v určitých bodoch tela môžu byť intenzívnejšie. Avšak energia sa na skenare vždy nastavuje individuálne, práve preto, aby sa predchádzalo príliš silným impulzom.

Koniec koncov mi stále vychádza, že aj uvedené nevýhody v sebe vlastne ukrývajú výhody, a tak skenar terapiu odporúčam každému všetkými desiatimi aj na základe mojich doterajších skúseností.

Moje skúsenosti

Ako to v živote býva, nič nie je náhoda, a tak som sa pred rokom dostala ku skenar terapeutke Renatke, z ktorej sa veľmi rýchlo stala naša dobrá priateľka, a ktorej som veľmi vďačná za všetko, čo pre mňa urobila za ten rok, ktorý napredujem práve vďaka skenar terapii. Cez ňu som sa následne dostala do dobrých rúk MUDr. Sabovej zo Skenar kliniky a odvtedy mám neutíchajúcu nádej a vieru, že i keď možno nie míľovými krokmi, ale s istotou smerujem k uzdraveniu. Je to viditeľné, citeľné a aj hodnoty a grafy z poslednej diagnostiky sú toho dôkazom.

Logo Skenar kliniky

Keďže momentálne môj zdravotný stav nedovoľuje, aby som chodila na terapie na Skenar kliniku do Bratislavy, približne každý štvrťrok ochotne príde za mnou pani doktorka na kontrolnú diagnostiku a nastaví metódy, ako aj podpornú liečbu na nasledujúce obdobie. Doteraz, našťastie, všetky tieto diagnostiky vykazovali vo všeobecnosti napredovanie tela a jeho potenciál uzdravovania. Priebeh diagnostiky je bezbolestný a celkom rýchly. Laicky by som to opísala ako meranie konkrétnych bodov na tele pomocou elektród na to určených. Zistené hodnoty sú potom smerodajné pre nastavenie správnej metódy skenar terapie a doplnkovej podpornej liečby napríklad homeopatikami.

Zdroj: skenarklinika.sk

Keď ku mne prišli zo Skenar kliniky prvýkrát v júli 2022, dúfala som, že napriek môjmu zlému zdravotnému stavu, aj navonok beznádejnému vzhľadu, mi nejakým spôsobom podajú pomocnú ruku a budem môcť skúsiť niečo nové, nepoznané. Výsledky prvej diagnostiky hovorili, že bezvládne telo CHCE a je pripravené. A tak sme sa pustili do tejto výzvy. Po roku je nielen farba a štruktúra kože iná, ale vypĺňa sa telo na niektorých miestach viditeľne aj hmatateľne. Pre telo je táto obnova nervových vlákien náročný neobvyklý proces, a tak nám ostáva len sa tomu s trpezlivosťou oddať a tešiť sa na stále nové spozorované zmeny 🙂

Pravdupovediac, prešla som si rôznymi fázami za ten rok, pretože skenar nepotláča príznaky ochorenia, ale „vyťahuje na povrch“ to, čo je v tele nesprávne a napravuje, obnovuje, uvádza do prirodzenej rovnováhy. A tento proces sprevádzajú niekedy nepríjemné stavy a reakcie organizmu v závislosti od zdravotného stavu a problému. U mňa na začiatku nastávali prudké zlepšenia v oblasti motoriky, no v ďalšej fáze, na konci roka, keď sa telo detoxikovalo cez odhlieňovanie, boli to pre mňa najťažšie momenty v živote, na ktoré som však bola vopred upozornená, že môžu nastať. Je to však znak toho, že terapia účinkuje a začal sa proces „reštartu“. Po tejto fáze prišlo znovu zlepšenie v niektorých oblastiach a momentálne, opäť po ďalšej „várke“ metód, zameraných na hormonálny systém, nastávajú pozitívne zmeny v motorike a svalstve.

Pre prípady, kedy je nutná akútna pomoc, sme si zakúpili malý domáci skenar prístroj. Tento prístroj nám v núdzi vždy pomohol, ako aj inštrukcie doktorky Sabovej. Skenar dokáže pomôcť naozaj s čímkoľvek, od drobných popálenín a herpesu, cez bolesť chrbta, hlavy, až po prechladnutie a dusenie, ako v mojom kritickom prípade.

Považujem to za malý veľký technologický zázrak, ktorý je pripravený pomôcť, keď sú telo, myseľ a duša pripravené túto pomoc prijať. Ja som veľmi vďačná, že som túto terapiu spoznala, zažila a teším sa na ďalšiu cestu v spolupráci s ňou!

S vďakou vpred!

Zdroje

 1. https://www.skenarterapia.sk/
 2. https://www.skenarterapia.sk/skenar/
 3. https://www.skenarklinika.sk/skenar-terapia
 4. https://www.skenarakademia.sk/skenar-terapia

Kategórie

Archív článkov

júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Možno ťa zaujme aj…

Ako na mentálnu pohodu pri fyzickej nepohode

Ako na mentálnu pohodu pri fyzickej nepohode

Čerstvý vzduch, slniečko, príroda, pohyb. To všetko prospieva nielen nášmu fyzickému zdraviu, ale aj mentálnej pohode! Ale čo ak si tieto vzácnosti nemôžeme dopriať zo zdravotných dôvodov? Napríklad, ak nás ochorenie doslova položí na posteľ? Nehádžme hneď flintu do...

4 x krémová polievka s nádychom jesene

4 x krémová polievka s nádychom jesene

Keďže žltá batátová kari polievka z predošlého článku mala pozitívne ohlasy, rada by som sa s vami podelila o 4 krémové polievky v ďalších farbách a chutiach jesene. Polievky sú trochu menej tradičné, no výživné a vraj aj chutné. Ja ich síce v súčasnosti neviem príliš...

Online nakupovanie zdravých potravín

Online nakupovanie zdravých potravín

+Recept na kari polievku... V predošlom článku som písala o tom, aká dôležitá je pestrá výživa aj cez PEG (perkutánna endoskopická gastrostómia), čiže pre ľudí, ktorí nemôžu (úplne alebo čiastočne) prijímať stravu prirodzeným spôsobom cez ústa zo zdravotných dôvodov....

5 1 Hlasovať
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
7 Komentárov
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaní
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
www.binance.com Pag-sign up
Hosť
www.binance.com Pag-sign up
1. júna 2024 14:32

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

conta aberta na binance
Hosť
conta aberta na binance
12. mája 2024 22:58

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

binance Kayit Ol
Hosť
binance Kayit Ol
9. mája 2024 11:47

Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

código de Binance
Hosť
código de Binance
9. mája 2024 3:33

Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

Buat Akun Binance
Hosť
Buat Akun Binance
21. apríla 2024 16:08

Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

binance
Hosť
binance
18. apríla 2024 10:37

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

www.binance.com sign up
Hosť
www.binance.com sign up
9. apríla 2024 20:00

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.