Domov E Pre info E Online nakupovanie zdravých potravín

Online nakupovanie zdravých potravín

17. septembra 2023

Zdieľať článok:

+Recept na kari polievku…

V predošlom článku som písala o tom, aká dôležitá je pestrá výživa aj cez PEG (perkutánna endoskopická gastrostómia), čiže pre ľudí, ktorí nemôžu (úplne alebo čiastočne) prijímať stravu prirodzeným spôsobom cez ústa zo zdravotných dôvodov. V tomto by som vám rada objasnila, prečo je pre mňa výhodné nakupovať online. Najmä z môjho špecifického pohľadu, ako pacienta na lôžku. Uvediem pár mojich favoritov na e-shopy, ktoré sa mi osvedčili v rámci pestrej ponuky zaujímavých a najmä zdravých potravín. Taktiež „vypichnem“ pár produktov a značiek a na záver si z nich uvaríme netradičnú, ale za to chutnú kari polievku. Samozrejme, nielen pre pacientov 😊

Prečítajte si:

•             Prečo nakupovať online

•             Tipy na „zdravé“ e-shopy

•             Kari polievka nielen pre pacientov

Prečo nakupovať online

Jasné, že keby som mohla, tak idem radšej po vlastných do obchodu a ochytám, čo sa dá, aby aj hmat, čuch a zrak urobili svoju dôležitú úlohu pri výbere tých správnych produktov. Najmä, ak ide o potraviny. Ale ak nám to okolnosti nedovolia, tak výdobytky modernej „doby elektronickej“ nám dokážu natoľko pomôcť a uľahčiť život, že aj z lôžka, pomocou počítača, internetu a očnej navigácie môžem sama nakúpiť, čo potrebujem, aj v sprievode takej nemoci, ako je ALS.

Pohodlie domova a šetrenie času

Ak presne vieme, čo chceme a ideme nakúpiť cielene, tak nám to zaberie len pár kliknutí a väčšinou o deň, dva, máme tovar pred dverami.

Dôkladné čítanie

Myslím zloženia a pôvodu výrobkov. Komu na tom záleží tak, ako mne, určite ocení e-shopy, ktoré si dajú tú námahu a dôkladne opíšu všetky dôležité informácie o výrobku. Keď chceme telo posilniť a dopriať mu čo najkvalitnejšiu výživu, je dôležité vedieť, čím presne ho nakŕmime. A to platí dvojnásobne pri akýchkoľvek ochoreniach. Preto, čítať „etikety“ pre mňa nie je záťaž, skôr nevyhnutnosť v dnešnej nadprodukcii všetkého.

Pocit sebestačnosti

Pre mňa, ako ležiaceho pacienta odkázaného na pomoc so všetkým a 24/7, je naozajstnou satisfakciou, že nákupy môžem realizovať sama, podľa vlastného uváženia a z vlastných financií. Aspoň v tomto ohľade môžem byť samostatná, a to je pre moju psychiku jeden veľmi uspokojivý element. Navyše, aspoň touto činnosťou odbremením sčasti svojich starostlivých blízkych, čo je pre mňa azda najväčšia výhoda. Vďakabohu za dnešné technológie, kvôli ktorým je toto vôbec možné!

Studňa možností

Internet je priestor takmer nekonečných možností, a tak, ak niečo nevieme nájsť v jednej predajni, „prejdeme“ do druhej, či ďalšej. Možností online je naozaj neúrekom. Dokonca drvivá väčšina fyzických predajní už funguje aj takto virtuálne.

Udržateľnosť

Toto je trochu dvojsečná zbraň, lebo balením sa automaticky tvorí odpad navyše, avšak, množstvo internetových obchodov už ekologické balenie ponúka automaticky, prípadne za príplatok, takže, ak nám na tom trošku záleží, vieme selektovať výber e-predajne aj podľa tohto kritéria.

Dôvodov, prečo nakupovať online sa nájde mnoho. Napokon, počas pandémie sme boli nútení naučiť sa robiť veľa vecí cez internet, a tak nákup potravín nie je výnimkou. Pre ľudí bez možnosti pohybu a komunikácie, je online nakupovanie forma nenahraditeľnej sebarealizácie, aspoň takto to vnímam ja.

Tipy na „zdravé“ e-shopy

Za tie 2 roky na lôžku som si už urobila určitý prehľad a prieskum internetového trhu. Mám svoje obľúbené a osvedčené predajne, ako aj produkty a značky. Kupujem prevažne organické, ekologické výrobky, a ak sa dá, uprednostním lokálnu výrobu. Robím tým službu nielen svojmu telu, ale aj planéte. Z tohto dôvodu taktiež tvorí prevažná časť môjho jedálnička najmä vegan a vegetariánska strava. Tento životný štýl mi bol vlastný ešte pred ochorením. Možno som si ho čiastočne osvojila aj vďaka fáze môjho života, keď som pracovala v bio obchode v Bratislave. Obzory z oblasti zdravej výživy si rozširujem doteraz, pretože ma baví takpovediac zisťovať, ako si viem pomáhať prostredníctvom jedla. Bola som aj veľký labužník, teraz som viac „prieskumník“ .

Ovocie a zelenina

Áno, aj zelovoc si z času na čas objednám do zásoby, keďže bývam v obci, kde sú obmedzené možnosti. Ale mám šťastie na deda, ktorý ma zásobuje domácimi vajíčkami, či poctivou zdravou sezónnou zeleninou a ovocím. Ak však niečo chýba, mojou prvou voľbou je farmove.sk. Slovenský poctivý e-shop, ktorý dáva priestor najmä slovenským pestovateľom, farmárom. Síce produkty aj doprava majú v cene túto pridanú hodnotu, ale cením si ich ľudskosť a filozofiu. Často majú aj dopravu zdarma alebo rôzne akcie a zľavy. Oceňujem aj jednoduché balenie v krabici a používanie kompostovateľných sáčkov.

Mojou druhou voľbou je freshbox.sk, avšak tu musí byť hodnota objednávky minimálne 50 €. Rozvoz robia aj v sobotu a majú široký výber zelovocu, aj bežných potravín. Obe tieto predajne ponúkajú aj výhodné „debničky“ s vopred určeným obsahom.

Obľúbené online predajne

Je ich viac, ale vyzdvihla by som tie hlavné, cez ktoré najčastejšie nakupujem a mám s nimi dobré skúsenosti:

 • Bioveci.sk – majú široký výber rastlinných mliek a jogurtov, výživových doplnkov, produktov v Demeter kvalite (výrobky s najvyšším stupňom prírodnej kvality), zelovoc a chladené výrobky, ale vážim si najmä rýchle dodanie a ľudský prístup pri riešení akýchkoľvek nezrovnalostí. Majú v ponuke aj veľmi zaujímavý český produkt na zdravé dochucovanie pokrmov Bujónka. Zloženie má prospešné pre telo a ich celý sortiment nájdete aj zvlášť na bujonka.sk. V ponuke majú aj ďalšiu z mojich obľúbených značiek, rakúsko-českého výrobcu kvalitných bio čajov a korenín Sonnentor. Ich filozofia, ako aj dizajn obalov mi je veľmi sympatický už od čias, keď som pracovala v bio obchode.
 • Biogreat.sk – taktiež skvelá online bio predajňa s pestrou ponukou rôznych kvalitných značiek. Jednou z mojich obľúbených je český výrobca Wild&Coco, ktorý ponúka rôzne kokosové probiotické výrobky, ako kefír, jogurty a iné. Taktiež majú v ponuke aj bio zelovoc.
 • Vitalabo.sk – opäť výborné produkty, aj iné, než inde a doprava je zdarma už pri nákupe za 39 €, čo považujem za veľkú výhodu. Z výživových doplnkov tu preferujem značku Nature Love so širokým výberom a veľmi dobrým prírodným zložením. K mojim favoritom tu patrí napríklad aj značka Raab Vitalfood s veľkým výberom rastlinných proteínov a rôznych doplnkov výživy.
 • Mojadm.sk – klasická osvedčená „déemka“, kde sa dá nakúpiť veľmi dobré bio potraviny za relatívne dobré ceny v porovnaní s inými značkami a predajňami.
 • K ďalším, zaujímavým e-shopom by som zaradila určite aj bezobalovo.sk, kde máte udržateľnosť zaručenú a potraviny si aj online môžete nakúpiť na váhu.
 • A ak súzniete s blahodárnymi účinkami ajurvédy, tak jednoznačne odporúčam ajurshop.sk, kde okrem iného nájdete super čaje značky Organic India.
 • Určite sa oplatí pozrieť (a nakúpiť) aj napríklad na countrylife.sk, bionakupy.sk (tu majú perfektný výber rastlinných mliek talianskej značky Isola Bio), biocare.sk, grizly.sk

Kari polievka nielen pre pacientov

A keď sme už nakúpili, poďme si uvariť nezvyčajnú, ale za to chutnú a výživnú žltú kari polievku, ktorá nielen zasýti, ale je aj chutná. Vďaka tuku, kurkume a vitamínom skupiny B je vhodnou výživnou podporou pre telo pri MND. Jej príprava je nenáročná a rýchla, avšak budeme potrebovať pár nezvyčajných, ale za to zdravých výrobkov. Všetky však nájdete na bioveci.sk.

Ide o nasledovné produkty:

Zdroj: bioveci.sk
 • Lahôdkové sušené droždie – cenný zdroj B komplexu. Je to neaktívne droždie, ktoré je vo vegan kuchyni veľmi obľúbené ochucovadlo, či už na šaláty, alebo na zahusťovanie omáčok, polievok, atď. Dodá jedlám jemne syrovú lahodnú chuť.
 • Ume ocot – vyrába sa z liečivých slaných kvasených umeboshi sliviek, takže dodáva pokrmom zaujímavú slano-kyslú chuť. Táto fermentovaná tekutina okrem iných zdravotných benefitov výborne pôsobí aj na naše trávenie.
 • Kokosové zázvorové mlieko s citrónovou trávou – samozrejme, môžeme si všetky tri suroviny zaobstarať zvlášť, ale hotový produkt je pohodlnejší 😊. Ale ide najmä o samotné kokosové mlieko, ktoré dnes dostať už bežne takmer všade. Väčšinou je v plechovke a čím väčšie percento (zdravého) tuku obsahuje, tým lepšie pri MND. Výborne chutí a je vhodný práve do takýchto exotických polievok a omáčok na spôsob kari.
 • Curry korenie – okrem toho, že chutí veľmi dobre, tak obsahuje vzácnu kurkumu, ktorá jedlám dodá nielen žltú farbu, ale najmä zvýši jeho blahodárne liečivé účinky na telo v kombinácii s ostatnými zložkami v curry, ako je škorica, paprika, zázvor, a.i. Je však dôležité, aby sme kurkumu vždy kombinovali s čiernym korením a nejakým tukom kvôli jej vstrebateľnosti.

Všetky ingrediencie

Množstvo surovín uvádzam pre 1 liter polievky pripravovanej v Miomate a pre konzistenciu vhodnú do PEG. Ak si však chcete pripraviť hustejšiu, krémovú polievku, množstvá si samozrejme podľa toho upravte.

 • 1 batát (sladký zemiak)
 • Kukurica (mrazená) – cca hrsť
 • 1 jarná cibuľka (alebo pór, či šalotka)
 • Petržlenová vňať (alebo koriander)
 • 200 ml kokosového mlieka so zázvorom a citrónovou trávou
 • 2-3 PL ume octu
 • 1 PL lahôdkového sušeného droždia
 • 1-2 čl curry korenia
 • Soľ čierne korenie (ak máte len obyčajné kokosové mlieko, tak pridajte aj kúsoček zázvoru)

Príprava

Verzia Miomat

Ak máte tohto super pomocníka, tak príprava je naozaj jednoduchá a rýchla. Batát, cibuľku a vňať iba nakrájame na menšie kúsky a všetky ingrediencie vložíme do Miomatu, zalejeme vodou po rysku a stlačíme režim Mash/Soup. Po 25 minútach je polievka hotová. Precedíme cez sitko a podľa potreby doriedime vodou.

Klasická verzia

Pri klasickej príprave osmahneme cibuľku na troche oleja alebo ghee masla, pridáme na kocky nakrájaný batát a kukuricu, vňaťku. Pridáme lahôdkové sušené droždie a curry korenie a chvíľu orestujeme. Zalejeme cca 0,5 l vody a varíme približne 10-15 minút a následne pridáme 200 ml kokosového mlieka. Varíme, kým batát nie je dostatočne mäkký. Pridáme podľa chuti ume ocot, (zázvor), soľ a korenie. Na záver rozmixujeme ponorným mixérom na krémovú konzistenciu.

Dobrú chuť a na zdravie!

S vďakou vpred!

Kategórie

Archív článkov

júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Možno ťa zaujme aj…

Ako na mentálnu pohodu pri fyzickej nepohode

Ako na mentálnu pohodu pri fyzickej nepohode

Čerstvý vzduch, slniečko, príroda, pohyb. To všetko prospieva nielen nášmu fyzickému zdraviu, ale aj mentálnej pohode! Ale čo ak si tieto vzácnosti nemôžeme dopriať zo zdravotných dôvodov? Napríklad, ak nás ochorenie doslova položí na posteľ? Nehádžme hneď flintu do...

4 x krémová polievka s nádychom jesene

4 x krémová polievka s nádychom jesene

Keďže žltá batátová kari polievka z predošlého článku mala pozitívne ohlasy, rada by som sa s vami podelila o 4 krémové polievky v ďalších farbách a chutiach jesene. Polievky sú trochu menej tradičné, no výživné a vraj aj chutné. Ja ich síce v súčasnosti neviem príliš...

Pestrá výživa aj cez PEG

Pestrá výživa aj cez PEG

A prečo mi na nej záleží, keď by nemuselo... Či sme zdraví, chorí, mladí, starí, to, ako sa stravujeme má výrazný, priam zásadný dopad na naše zdravie, keďže „naša imunita sídli v našich črevách“. V preklade to znamená, že zloženie nášho mikrobiómu, teda prospešných...

0 0 Hlasy
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
6 Komentárov
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaní
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
binance
Hosť
binance
25. júna 2024 17:53

Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

binance тркелгсн жасау
Hosť
binance тркелгсн жасау
24. apríla 2024 12:40

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

skapa binance-konto
Hosť
skapa binance-konto
22. apríla 2024 23:49

Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

binance konto skapande
Hosť
binance konto skapande
19. apríla 2024 4:05

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

ustvarjanje racuna na binance
Hosť
ustvarjanje racuna na binance
13. apríla 2024 23:57

Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

Inscription à Binance US
Hosť
Inscription à Binance US
12. apríla 2024 13:04

Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!